Książka to najwyższa forma pisarskiej działalności – bez względu na to, czy jest to fabuła, reportaż, podręcznik czy praca naukowa. Książka to dzieło skończone w formie, opowiedziane niczym historia od początku do końca, bez ustępstw i nadziei na powrót. Książka skończona oddziela się od autora, staje się bytem niezależnym i jako taki przeżywa swoje własne przygody, o których autor wcale nie musi wiedzieć.

Miałam wielkie szczęście w życiu, że udało mi się napisać i wydać kilka książek, w tym trzy powieści. Były też książki, w których miałam znaczący współudział. Wszystkie obdarzam serdecznością i tęsknotą, lubię do nich wracać i przypominać im o swoim istnieniu.


Księżyc nad Rzymem

Skąpana w rzymskim słońcu opowieść o tym, jak rodzi się radość i przyjaźń, a może nawet i miłość.

Trzydziestokilkuletnia Laura Pszczółka przyjechała do Rzymu na stypendium, realizując marzenie o studiowaniu historii sztuki w ojczyźnie wszelkiego piękna. Jej przewodnikiem po pełnym tajemnic i niespodzianek Wiecznym Mieście został Andrea, przystojny erudyta o smutnym spojrzeniu. Razem odkryją urok długich rozmów, nie tylko o sztuce, najlepiej nad kieliszkiem przedniego wina. Przeżyją niejeden zachwyt, zagubią się w zaułkach tak pięknych, że trudno z nich wrócić do prawdziwego świata. W upalnym powietrzu wisi uczucie…
Czy mroczna przeszłość Andrei i smutne doświadczenia Laury pozwolą im raz jeszcze stworzyć bliską relację z drugą osobą? Czy Rzym pomoże im odnaleźć drogę do siebie?

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2017


Słońce za zakrętem

To miała być prosta droga – ślub, wspólny dom, kariera, potem pewnie gromadka dzieci i wakacje na tropikalnych wyspach. Kiedy do spełnienia pozostał mały krok, jej życie się zamknęło.

Wtedy spotkała pierwszego z nich. Potem pojawili się następni. Zanim się obejrzała, była w centrum zupełnie nowego świata. Wokół niej zaroiło się od psów, kotów, żab i motyli. I przyjaciół. Niespodziewanych tak jak uśmiech, który znowu pojawił się na jej twarzy. Razem zaczną budować przyszłość, razem nadadzą wszystkiemu nowy sens. Ku zaskoczeniu Beaty okazało się bowiem, że z dala od głównej drogi dzieją się rzeczy, o których jeszcze kilka miesięcy wcześniej nikomu nawet się nie śniło. Ale to dopiero początek historii, która zaprowadzi ją do magicznego pieca w magicznej kawiarni, miauczącego złodzieja kanapek i nadziei.

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2012


Mrówka w komputerze

Książka zajęła trzecie miejsce w konkursie na polską Bridget Jones, ogłoszonym przez wydawnictwo Zysk i S-ka.

Powstała jako zabawa konwencją, wykorzystała wiele modnych wówczas wątków, wpisując się w nurt literatury quasi-osobistej. Dobrze się ją pisało, dobrze się ją czyta, ale historia trzydziestoletniej Anki, która zmaga się ze swoim życiem prywatnym i zawodowym, to raczej literacki żart niż prawdziwa literatura. Nie umniejszam jej wartości, wszak znalazła się w konkursowym finale, zaznaczam jedynie kontekst, w którym powstała i który nadał jej odpowiedni charakter literacki.

Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2005


Paszport szóstoklasisty. Język polski

Cześć! Opowiem Ci o Tomku, który podobnie jak Ty bał się wszystkich sprawdzianów. Nieważne, ile się uczył, zawsze dzień przed klasówką ogarniało go przerażenie. Niedawno wpadł w prawdziwy popłoch, ponieważ nauczyciele zaczęli coraz częściej mówić o pierwszym poważnym egzaminie – testach kompetencyjnych na koniec klasy szóstej. Straszą na każdej lekcji, a już szczególnie chętnie torturują nimi przy tablicy. No i Tomek wpadł, trząsł się jak galareta na samo słowo „test”. Nic nie pomogło. Pewnie trząsłby się tak do dziś, gdyby nie dziwna przygoda, jaka zdarzyła mu się niedawno. Niezwykła podróż, o której chcę Ci teraz opowiedzieć.

Wydawnictwo Eremis, Warszawa 2002


Paszport do liceum. Język polski

Gimnazjalisto! Przed Tobą katalog biura podróży „Gimnazjum”. Razem z nami możesz zwiedzić fantastyczną Krainę Literatury.

Proponujemy wycieczki objazdowe, w czasie których dowiesz się więcej o samej krainie, zwiedzisz najważniejsze zabytki, obejrzysz najciekawsze miejsca. Abyś nie zapomniał, co widziałeś, po każdej wycieczce proponujemy małe podsumowanie.

W drugiej części katalogu proponujemy wycieczki pobytowe. W programie nie będzie zbyt wielu zabytków, natomiast w czasie wolnym będziesz miał możliwość wszechstronnego sprawdzenia swojej wiedzy.

Kolejność korzystania z naszego katalogu jest dowolna, ale sugerujemy, abyś zaczął od wycieczek objazdowych, a gdy będziesz już zmęczony wrażeniami, odpoczniesz w czasie wycieczek pobytowych.

Wydawnictwo Eremis, Warszawa 2002


Motywy literackie dla gimnazjalistów

Przyjaźń, fascynacja, miłość niejedno mają imię. Podobnie literatura może być interpretowana w różny sposób. Można poszukiwać w niej podobieństw łączących bohaterów, zbieżnych okoliczności, w jakich rozgrywały się ich losy, a także przyczyn, dla których ich życie potoczyło się tak, a nie inaczej. Wędrując przez utwory literackie, odkryjesz, jak kształtowały się relacje międzyludzkie. Słowem, wyruszasz szlakiem motywów literackich, by uporządkować to, co już wiesz, wydobyć z zakamarków pamięci informacje, które tam się zapodziały, oraz odkryć wiadomości, jakie dotychczas umknęły twej uwadze.

Wydawnictwo Eremis, Warszawa 2006

Czytanie ze zrozumieniem dla gimnazjalistów

Czytanie ze zrozumieniem stanowi połączenie kilku książek w jednej publikacji. Znajdziesz w niej: *antologię tekstów ułożonych w blokach tematycznych (savoir-vivre, moda i uroda, kuchnia, muzyka, malarstwo, literatura, teatr oraz film), *przewodnik po kulturze, *objaśnienia trudnych pojęć, *ćwiczenia sprawdzające rozumienie rozmaitych przekazów kultury, *klucz z odpowiedziami do samodzielną pracy z książką. Dzięki publikacji o tak różnorodnej treści zdobędziesz wcale niełatwą do opanowania umiejętność odczytywania ze zrozumieniem różnych tekstów kultury.

Wydawnictwo Eremis, Warszawa 2006